fbpx

Kultowe auta z USA

Stany Zjednoczone to kraj kojarzący się głównie ze Statuą Wolności, indykiem podawanym z okazji święta Dziękczynienia oraz oczywiście pięknymi samochodami. W istocie, istnieją auta, które na zawsze zapisały się w historii motoryzacji rodem z USA. O jakich modelach mowa?

 W jednym z poprzednich artykułów dotyczącym importu starych i zabytkowych aut z USA wspominaliśmy, że klasykami tamtejszego rynku są modele takie jak Ford Mustang, Chevrolet Camaro i Corvette oraz spora ilość Cadillaców. Dziś przyjrzymy się im bliżej.

Ford Mustang

Absolutna ikona amerykańskich dróg, przez wielu postrzegana jako symbol wolności na co spory wpływ wywarł sam znaczek Mustangów, przedstawiający galopującego konia z rozwianą grzywą. W historii motoryzacji zapisała się głównie pierwsza generacja aut produkowana od roku 1964. Dowód? Aż 1,5 miliona sprzedanych samochodów. Spory wpływ na popularność Mustanga wywarła ówczesna moda na auta GT idąca w parze z szerokim wyborem dostępnych wersji wyposażenia.

Cadillac Serii 62 z 1959 r.

Kojarzycie charakterystyczne „skrzydła” umieszczane przy bagażnikach przez producentów aut w latach 50’? Stanowiły one absolutny hit wśród miłośników motoryzacji. Pierwsze elementy tego rodzaju pojawiły się na Cadillacu w 1948 r. I choć były one uważane przez ówczesnych blacharzy za wynalazek diabła, to jednak kierowcy wręcz uwielbiali swoje „latające” po autostradach maszyny. Nic zatem dziwnego, że wybór wielu klientów padał na Cadillaca 62, który słynął z największych, dostępnych  wówczas „skrzydeł”.

Chevrolet Camaro

Pasy na karoserii samochodów od lat kojarzone są ze sportowymi modelami aut. Niewielu jednak wie, że spory wpływ na ten fakt wywarł Chevrolet Camaro. Samochód – będący zresztą swoistą odpowiedzią marki na opisanego powyżej Forda Mustanga – krył pod maską ośmiocylindrowe silniki, których pojemność dochodziła do aż 7 litrów. Chevrolet Camaro zyskał popularność głównie ze względu na wysokie osiągi. Niemniej jednak jego ówczesny sukces nie przebił tego, jaki odniósł wspomniany już Mustang. Pierwsza generacja aut zeszła z linii produkcyjnej w liczbie 268 922 modeli.

Chevrolet Corvette

Dzisiejsze zestawienie kończymy jeszcze jednym modelem Chevroleta. Chodzi naturalnie o model Corvette, będący prawdziwym precedensem na amerykańskim rynku motoryzacyjnym. Dlaczego? Ponieważ zdecydowaną większość aut drugiej generacji zamówiono z 4-stopniową ręczną skrzynią biegów. W tym miejscu należy dodać, iż niemalże wszystkie auta tamtejszego rynku wyposażane są w skrzynię automatyczną. Niemniej jednak to właśnie Chevrolet Corvette określany jest przez wielu mianem prawdziwego, sportowego samochodu Ameryki.

Zobacz wszystkie


Samochody USA

Samochody USA

Chrobrego 13,
47-200 Kędzierzyn-Koźle

NIP: 749-206-62-72 

REGON: 381923650

Samochody z USA Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Future in Design