Pakiet deregulacyjny – na czym polega?

Pakiet deregulacyjny miał uprościć procedury, zahamować biurokrację oraz ułatwić życie kierowcom. Jak będzie w rzeczywistości i czy założenia nowelizacji są dla zmotoryzowanych korzystne? Przypominamy, o co chodzi w zmianach oraz kiedy wejdą w życie.

Pierwsze wzmianki o pakiecie deregulacyjnym pojawiły się już w 2018 roku. Pierwotnie nowelizacje upraszczające m.in. procedury związane z rejestracją miały zacząć obowiązywać już w 2019 roku, jednak przez zastopowanie prac legislacyjnych prace nad zmianami uległy wydłużeniu. We wrześniu 2020 roku prezydent złożył podpis pod gotowym projektem nowelizacji i dał tym samym sygnał, że ustawa reformująca część z przepisów drogowych zacznie wkrótce obowiązywać.

„Plastik” zostawiamy w domu

Na początku grudnia wejdzie w życie zapis o braku konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku właścicieli aut, którzy wyczerpali już miejsca na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie przeglądu technicznego. Kolejna zmiana dotyczy już wszystkich kierowców, którzy od 5 grudnia będą mogli zostawić prawo jazdy w domu, bez obawy, że w razie kontroli dostaną mandat za nieokazanie dokumentu. Od tej pory wszystkie dane o pojeździe i jego właścicielu mają widnieć w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Rejestracja po nowemu

Uproszczeniu mają też ulec procedury związane z obowiązkiem rejestracją zakupionego używanego auta. W myśl nowych przepisów, nowy właściciel auta otrzyma przywilej polegający na możliwości zachowania numeru rejestracyjnego. Oznacza to, że nowe tablice przestaną być koniecznością, a w kieszeni kierowcy pozostanie 80 zł, które do tej pory trzeba było na ten cel przeznaczać.

Pozostałe deregulacje

Kolejne oszczędności wiążą się z wydawaniem kart pojazdu oraz nalepek kontrolnych na szybę. Ustawodawca znosi i ten obowiązek, który do tej pory kosztował kierowców około 95 zł. Modyfikacji ulegną również kompetencje dilerów, którzy od tej pory będą mogli w imieniu kupującego dokonywać rejestracji pojazdu, którym nowy właściciel wyjedzie z salonu.

Zobacz wszystkie


Samochody USA

Samochody USA

ul. Polna 1
47-208 Naczysławki
woj. opolskie

NIP: 749-206-62-72 

REGON: 381923650

 

Samochody z USA Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Future in Design