Sprowadzanie aut w 2020 roku – aktualne opłaty i przepisy

Stany Zjednoczone zajmują miejsce tuż za podium, zaraz po Niemcach, Francji i Belgii, pod względem największej ilości sprowadzanych aut zza granicy. Klienci przestają się obawiać procedur związanych z importem pojazdów zza Wielkiej Wody i transportem samochodu do kraju. Duża w tym zasługa pośredników, którzy ułatwiają przejście przez kolejne etapy sprowadzania auta, dzięki czemu kierowcy nie odczuwają uciążliwości z tym związanych.

Dokumentacja

W stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku branża importowa aut z USA odnotowała ponad 8-procentowy wzrost i wyprzedziła tym samym kraje takie jak Włochy czy Szwajcaria. Cała procedury kupna i importu składa się z kilku etapów, zaś pierwszym krokiem będzie wypełnienie i dostarczenie odpowiedniej dokumentacji. Wypełnianie druków może okazać się skomplikowane, dlatego w tym przypadku lepiej podeprzeć się doświadczoną firmą wyspecjalizowaną w sprowadzaniu aut z USA. W skład wspomnianej dokumentacji wchodzą m.in.: akt sprzedaży oraz własności, deklaracja eksportowa nadawcy, upoważnienie do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego czy zaświadczenie wydane przez urząd celny o zwolnieniu od podatku VAT i cła importowego. To właśnie ten pakiet wniosków pozwoli bezpiecznie i szybko przebrnąć przez procedurę celną.

Cło i podatek od samochodów importowanych z USA

Równie ważne będzie opłacenie samego cła i podatku. Taryfy dla osób sprowadzających auta z USA do Europu są ujednolicone, ale różnią się między sobą w zależności od typu pojazdu. I tak, samochody ciężarowe objęte są 22-procentową stawką VAT, podczas gdy auta osobowe w większości przypadków objęte są 10-procentową stawką. Najmniejsze taryfy dotyczą jednośladów – motocykli z USA, za które należy uiścić opłatę celną w wysokości 6 lub 8 proc. Podatek i cło wynoszą zazwyczaj 1/3 ceny importowanego auta. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć koszt transportu pojazdu – dopiero wówczas otrzymamy ostateczną cenę samochodu i będziemy mogli sprawdzić, czy będzie to dla nas opłacalne.

Zobacz wszystkie


Samochody USA

Samochody USA

ul. Polna 1
47-208 Naczysławki
woj. opolskie

NIP: 749-206-62-72 

REGON: 381923650

 

Samochody z USA Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Future in Design