Zmiany w akcyzie dotyczącej samochodów importowanych

Osoby, które zdecydują się na zakup auta z zagranicy, muszą dopełnić różnego rodzaju formalności. Ich dopełnienie będzie konieczne, jeśli chcemy uniknąć problemów z prawem. Jedną z rzeczy, której pod żadnym pozorem nie można pominąć, jest uiszczenie opłaty akcyzowej od importowanego pojazdu. Istnieją dwie drogi opłacania podatku od sprowadzanego samochodu – można to zrobić przy pomocy pośrednika bądź na własną rękę. Jak wygląda taka procedura i o czym należy pamiętać?

Kto musi zapłacić podatek akcyzowy od importowanego auta

Podatek akcyzowy jest nałożony na osoby, które zdecydowały się na import samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terenie Polski. Osoby sprowadzające auta z zagranicy mają na to 30 dni od momentu, w którym pojazd przekroczy naszą granicę. Tylko w ubiegłym roku obowiązek ten dotyczył ponad miliona polskich obywateli.

Pamiętaj o wypełnieniu deklaracji. Sprawdź, ile masz na to czasu

Zanim jednak przelejemy pieniądze przeznaczone na opłatę podatku akcyzowego na konto bankowe Urzędu Skarbowego, musimy jeszcze pamiętać o złożeniu deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S. Wygodną formą składania takiego wniosku jest droga elektroniczna – osoby zainteresowane mogą w tym przypadku skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Uwaga! Na złożenie deklaracji też dostajemy nieprzekraczalny termin, który upływa po 14 dniach od wjechania pojazdu na teren Polski. Przy wypełnianiu wniosku oraz dopełnianiu formalności związanych z podatkiem akcyzowym będą nam potrzebne różne dokumenty. Musimy przygotować m.in. umowę kupna-sprzedaży auta, dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu, przetłumaczone dokumenty, zaświadczenie o badaniu technicznym oraz potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.

To, jak wysoki podatek zapłacimy będzie uzależnione od kilku czynników, m.in. tego, jaka jest wartość pojazdu oraz pojemność silnika. Podatek od auta z silnikiem powyżej 2000 cm3 będzie aż sześciokrotnie wyższy niż w przypadku aut z inną pojemnością silnika. Przed zakupem importowanego auta warto pamiętać o podatku akcyzowym i uwzględnić to w swoich kalkulacjach.

Zobacz wszystkie


Samochody USA

Samochody USA

ul. Polna 1
47-208 Naczysławki
woj. opolskie

NIP: 749-206-62-72 

REGON: 381923650

 

Samochody z USA Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Future in Design